Bylinky pro lepší psychickou rovnováhu?
Bylinek a dalších různých blahodárných rostlin je na světě tisíce. Mnoho z nich se využívá již po tisíciletí, protože mají na lidský organismus prokazatelný pozitivní vliv. Vyrábí se z nich nejrůznější čaje, odvary, masti, tinktury nebo doplňky stravy ve formě tablet, kapslí nebo prášku. Není proto divu, že se mezi nimi najdou i takové, které dokážou podpořit po psychické stránce a zvýšit naši odolnost. Určité z nich už jistě budete znát, jiné zas pro vás mohou být zcela nové. My se proto dnes na tyto bylinky podíváme blíže a poradíme vám, po jakých se v tomto případě vyplatí sáhnout.
Co je to psychická odolnost?
Psychická odolnost je souhrnem rozličných faktorů, díky kterým jsme schopni zvládat zátěž a překonávat nejrůznější překážky a problémy v průběhu života. Odolnost může mít každý jedinec jinou. Někdo ji má velice silnou, a dokáže se tak vyrovnat téměř se vším, někdo je zase naopak úplným protikladem a jeho psychika je velmi křehká. Opravdu důležité je si takové obtíže připustit a začít s nimi brzo pracovat. Naše psychika sice vychází z určitého vrozeného základu, nicméně dá se trénovat a cíleně zlepšovat. Zapomínat byste ovšem neměli ani na potřebné vitaminy a minerály (např. B-komplex a hořčík), jejichž příjem je významný pro duševní rovnováhu a náležitou mentální činnost.
Psychická nerovnováha a její dopady na zdraví
Duševní zdraví a pohoda je téma, které je v dnešní době probíráno ze všech stran. Psychické obtíže mohou totiž zásadně narušit náš každodenní život. Stres je bohužel již běžnou součástí našeho života a schopnost ho co nejlépe zvládat, je klíčem k lepší mentální odolnosti. Dlouhodobá psychická dysbalance s sebou ovšem přináší celou řadu negativ. Může jít o deprese, úzkosti, časté bolesti hlavy, podrážděnost, poruchy soustředění a paměti a špatný spánek. To vše může vyústit v závažnější komplikace, z nichž následně vznikají trvalé stresové poruchy.
Jaké bylinky mohou být nápomocné?
Bylinek, které jsou na tuto problematiku vhodné, existuje celá řada. Je dokonce možné, že spoustu z nich roste na vaší zahrádce nebo se s nimi zcela běžně setkáváte. Mluvíme tu třeba o meduňce, levanduli, heřmánku, měsíčku a mateřídoušce. Všechny tyto rostlinky zklidňují mysl, podněcují dobrou náladu a spánek. Skvělými kandidáty přímo na podporu psychické odolnosti jsou určitě třezalka, ashwagandha a kozlík. Mají i spoustu dalších příznivých vlastností a jejich pravidelné užívání vám může přinést samá pozitiva.
Je oblíbenou bylinkou, která je považována za přírodní antidepresivum. Dorůstá do výšky až jednoho metru a kvete nápadnými žlutými kvítky. Na listech jsou proti světlu patrné drobné červené tečky. Třezalka přispívá k lepšímu duševnímu zdraví, podporuje emoční rovnováhu, napomáhá s nespavostí, tlumí stres a úzkosti a má uklidňující vliv na organismus. Mírní také žaludeční neurózy a prospívá játrům, srdci, žlučníku a ledvinám.
Hojně využívána v ajurvédě a mnohdy přezdívaná jako indický ženšen. Jedná se o vytrvalý keř, jehož větve jsou pokryty jemnými chloupky, díky čemuž dostávají šedavý nádech. Květy jsou malé žlutozelené a plod tvoří červená lesklá bobule. Ashwagandha se řadí mezi adaptogeny, a proto přispívá k celkové odolnosti organismu. Snižuje úzkosti, efektivně zvyšuje odolnost proti stresu a harmonizuje psychiku. Navíc snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a posiluje imunitní systém.
Vysoká rostlina se silně aromatickými bílými až narůžovělými květy, která odbourává stres, podporuje kvalitu spánku a uklidňuje centrální nervovou soustavu. Pěstování kozlíku je nenáročné, roste vydatně po celé Evropě, pěstuje se však už i v jiných částech světa. Používá se především při nervovém vyčerpání, nespavosti a žaludečních neurózách. Je možné ho užívat také při podrážděnosti a přecitlivělosti. Dále má pozitivní vliv na srdeční činnost, normální hladinu krevního tlaku a tlumí křeče.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) - Komplexní přístup ke zdraví [online]. [cit. 23. 05. 2024]. Dostupné z: https://www.celostnimedicina.cz/kozlik-lekarsky-valeriana-officinalis/

Acerola – tropická třešeň plná přírodního vitaminu C
Acerola lysá také nazývána malpígie lysá či barbadoská třešeň, je rostlina pěstována především pro své plody, které jsou považovány za jeden z nejbohatších přírodních zdrojů vitaminu C. Acerola však neobsahuje pouze tento vitamin, ale je zdrojem i dalších užitečných látek pro organismus, jako jsou minerály, flavonoidy a celá škála dalších vitaminů či jiných aktivních látek.

Chitosan a jeho vliv na organismus, co umí podpořit?
Chitosan je specifická látka, se kterou se můžeme setkat nejvíce ve spojitosti s hubnutím, kontrolou tělesné hmotnosti či všeobecně s naším trávicím ústrojím. Je tomu tak proto, že má vlastnosti, které mohou snahy o snížení hmotnosti podpořit. Chitosan je nerozpustný polysacharid s kladným nábojem, který má téměř nulovou kalorickou hodnotu. To znamená, že ho naše tělo nevstřebává a dále nijak nezpracovává. Mohlo by se proto zdát, že je pouze zbytečnou látkou, jež nám nepřinese žádný užitek, ale opak je pravdou.

Reishi – kdy a jaké koncentrace zvolit a proč je důležitý obsah triterpenu?
Dřevokaznou houbu reishi můžete také znát pod českým názvem jako lesklokorku lesklou. Jedná se o parazitující houbu, která se přiživuje na odumírajících kmenech a pařezech listnatých stromů. Její vzhled je zajímavý, neboť vějířovitá plodnice vypadá jako nalakovaná. Barvu má cihlově červenou nebo hnědou, takže je vidět již z dálky. V našich lesích reishi růst nenajdete. Vyžaduje totiž specifické podmínky, které ji poskytují jedině lesy v Asii, zejména v horských oblastech Číny. Reishi patří k nejstarším medicinálním houbám na světě, která má dlouhou tradici v tradiční čínské medicíně.