Bacillus coagulans v probiotikách – proč je tato bakterie vhodná?
To, že jsou probiotika prospěšná na stav střevní mikroflóry, je známý a nevyvratitelný fakt. Jen málokdo ale ví, jak probiotika vybírat, přesněji řečeno, na jaký bakteriální druh se při jejich výběru zaměřit. Dnes se proto podíváme na bacillus coagulans, který se řadí mezi tzv. půdní probiotika, jež jsou vhodná i pro lidi s onemocněním střev.
Co to jsou půdní probiotika?
Probiotika jsou prospěšné mikroorganismy, které pomáhají obnovit střevní mikroflóru. Ta je důležitá nejen z hlediska trávení a vstřebávání živin z přijaté potravy, ale hlavně kvůli celkové imunitě organismu. Tak jako je to ale téměř u všeho, nejsou probiotika jako probiotika. Přesněji řečeno existuje spoustu druhů probiotik, z nichž každé v našem těle působí trochu jinak. K nejznámějším druhům probiotik patří například laktobacily nebo bifidobakterie. Jejich problémem je ale to, že jich je nutné konzumovat velké množství, aby střevní mikroflóru dokázaly posílit. Jindy naopak, především u lidí s oslabenou imunitou, způsobují rapidní zvýšení množství bakterií v tenkém střevě, čímž mohou vyvolat přemnožení, průjem nebo nadýmání.
Půdní probiotika, do kterých patří právě bacillus coagulans, fungují úplně jinak. Během svého reprodukčního cyklu totiž vytváří spory, které chrání bakterie před nepříznivými podmínkami panujícími v trávicím traktu. Díky tomu tato probiotika dokážou bez problémů překonat působení žaludečních šťáv a snadno se dostanou na místo určení, respektive střevo, které začnou kolonizovat.
Co je zač bacillus coagulans?
Jak jsme tedy již řekli, bacillus coagulans patří mezi odolná půdní probiotika vytvářející spory. Jedná se o velice zajímavý kmen bakterií, který dokáže přežít v opravdu nehostinných podmínkách zažívacího traktu. Nevadí mu dokonce ani vysoké teploty, nízká vlhkost nebo kyselé prostředí. Tyto bakterie navíc ve střevě vytváří kyselinu mléčnou a látku zvanou coagulin, díky čemuž je potlačen růst nevhodných patogenních mikroorganismů, jež mohou způsobit zánět v těle nebo vést ke zhoršené funkci střev.
S čím vám bacillus coagulans pomůže?
Bacillus coagulans je všeobecně dobře snášené probiotikum. Díky tomu se používá při celé řadě zdravotních problémů. Jako potravinový doplněk je doporučován například při průjmových onemocněních, rotavirových infekcích, syndromu dráždivého tračníku, autoimunitních chronických onemocněních trávicího traktu a střevních infekcích. Známý je také efekt bacillus coagulans na snížení plynatosti a nadýmání nebo zmírnění bolestí břicha. U dětí a těhotných je však vždy lepší se před samotným užíváním poradit s lékařem.
Probiotika v organismu podporují:
- podporují správnou funkci trávicí soustavy
- podporují správnou funkci imunitního systému
- podporují trávení a vstřebávání živin
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Severská kvalita v podobě produktu Puhdistamo Lactic Acid Bacteria Boulardii je zárukou špičkových patentovaných probiotik Lactospore® a kultur značky Lynside®

PMS – premenstruační syndrom, jak se s ním lépe vyrovnat?
Premenstruační syndrom je vlastně soubor veškerých fyzických, psychických a emocionálních příznaků, jež se u žen mohou objevit před začátkem menstruace. Nastupují obvykle pár dní před ní, nicméně jsou případy, kdy to je i daleko dříve. Projevy většinou odchází spolu se začátkem menstruačního krvácení. Za vším tím stojí hormony.

Kotvičník zemní a jeho působení??
Kotvičník zemní je jednoletá bylina, která se objevila před více jak 1000 lety a to v oblasti Asie konkrétně Číny. Postupem času se Kotvičník dostal do podvědomí veřejnosti a začal se pěstovat téměř po celém světě. Největším producentem Kotvičníku zemního je Čína a v Evropě má výbornou odezvu Kotvičník pěstovaný v Bulharsku. V Bulharsku jsou ideální teplotní podmínky pro růst této byliny, a tak lze z ní získat kvalitní aktivní složky, kterými jsou převážně steroidní saponiny. Golden Nature Kotvičník zemní s deklarovaným obsahem 90% saponinu patří mezi náš nejprodávanější produkt a jednoznačně ho doporučujeme.

Guarana – přírodní povzbuzovač efektivnější než káva
Guarana je neobvyklá, liánovitá rostlina, která se v dnešní době převážně pěstuje v Jižní Americe, především v Brazílii. Díky svému stimulujícímu a energizujícímu efektu, je oblíbená u studentů, manažerů a sportovců. Guarana je tropická popínavá rostlina, která se v češtině nazývá Paulinie nápojná. Původně pochází z Amazonie, kde ji tamní obyvatelé hojně využívali pro povzbuzující a energizující efekt na lidské tělo. Odtud se pak do Evropy dostala díky jezuitskému misionáři a na počátku 18. století byla provedena její první chemická analýza. Výsledky byly překvapivé. Z rostliny se totiž podařilo izolovat velké množství bílé krystalické látky, která byla pojmenována jako guaranin