Ashwagandha a její účinky na zdraví?
Ashwagandha nebo také vitánie snodárná je rostlina, která obsahuje široké spektrum bioaktivních sloučenin, z nichž může mít velký užitek i naše tělo. A přesně z tohoto důvodu se z této byliny začali vyrábět doplňky stravy, jež se staly poměrně rychle populárními. Vitánie je stálezelený keřík s chlupatými větvemi a zelenožlutými květy. Plodem jsou nápadně červené bobule. Nejvíce blahodárných látek však skrývá její kořen, který se suší a dále využívá právě k výrobě účinných extraktů.
Jaké má Ashwagandha účinky na muže?
Vzhledem k široké škále obsahových sloučenin, může ašvaganda pozitivně ovlivnit i vícero systémů a procesů v mužském organismu. Nachází se v ní alkaloidy, aminokyseliny, fytosteroly, antioxidanty, vitaminy, minerální látky a steroidní laktony. Komplex těchto látek může být velice prospěšný v oblasti reprodukčního zdraví, jelikož napomáhá zlepšit plodnost tím, že podporuje hladinu pohlavního hormonu testosteronu nebo dokonce zlepšuje kvalitu, počet i pohyblivost spermií, což bylo rovněž zkoumáno v některých studiích. Navýšením pohlavních hormonů může dojít taktéž k nárustu libida či podpoře sportovního výkonu a růstu svalstva. Mimo to dodá ašvaganda novou vlnu energie, vitality a psychické pohody.
Jak působí ašvaganda na ženy?
Ashwagandha je jako efektivní adaptogen přínosem pro psychickou rovnováhu. Zvyšuje odolnost proti stresu a může být skvělým pomocníkem při zvládání náročných období v životě a různorodých změnách, které navyšují hladinu stresového hormonu kortizolu. Ašvaganda je proto pro ženy nadmíru vhodná, jelikož jsou všeobecně náchylnější k duševním nerovnováhám nežli právě muži. Ku prospěchu však bude tato rostlinka i v případě hormonální dysbalance. Má blahodárný efekt na celý menstruační cyklus, vyrovnává hladinu hormonů, ulevuje od příznaků premenstruačního syndromu, podporuje plodnost a poskytne úlevu také při menopauze, která má celou řadu nepříjemných doprovodných projevů.
Má nějaké nežádoucí a vedlejší účinky?
Pokud užíváte ašvagandu dle doporučení a netrpíte žádným vážným onemocněním, bude ji váš organismus s největší pravděpodobností tolerovat velice dobře. Příliš vysoké dávky, které jsou navíc podávané po delší dobu, mohou ovšem způsobit gastrointestinální obtíže, jako je průjem nebo naopak zácpa, zvracení či bolesti žaludku. Nikdy proto nepřekračujte doporučená dávkování. Jestliže trpíte závažnými zdravotními problémy nebo užíváte některá léčiva, poraďte se před jejím nasazením s vašim ošetřujícím lékařem, který zná váš zdravotní stav nejlépe.
Za jak dlouho začne ashwagandha působit?
To je, jako u všech jiných doplňků stravy, velmi individuální. Každý organismus je totiž jedinečný, proto mohou být výsledky viditelné po jinak dlouhé době. Záleží rovněž na tom, co od ashwagandhy očekáváte a z jakého důvodu jste ji vlastně začali užívat. Nicméně hodnotit po pouhých pár dnech nemá význam, je důležité tedy vyčkat a nic nevzdávat předčasně. První změny budete pravděpodobně pozorovat až po několika týdnech pravidelné suplementace.
Jak dlouho užívat a dávkovat?
Všeobecně se doporučuje užívat ashwagandhu alespoň jeden měsíc. Neexistuje však přesný návod, kterým byste se měli řídit. Nicméně měla by se nepřetržitě užívat maximálně tři měsíce, pak je vhodné ji na jistou dobu zase vysadit. Pokud zkoušíte ashwagandhu poprvé, můžete začít nejprve s nižšími dávkami a v případě potřeby je postupně navýšit. Denní dávka by se měla pohybovat kolem 500 - 1000mg za den. Ašvagandu užívejte kdykoliv během dne, ovšem nejlépe s jídlem, abyste předešli zbytečnému podráždění zažívacího ústrojí.
Jak vybrat kvalitní ašvagandu?
Veškeré výsledky, kterých můžete s touto bylinou dosáhnout, závisí nejen na množství, jež suplementujete, ale také na kvalitě dané suroviny, která je v produktu použita. Jako nejefektivnější se jeví standardizované extrakty, na nichž je uvedeno množství tzv. withanolidů. To jsou steroidní laktony, jež jsou považovány za jedinečné látky, a jsou pro účinnost ashwagandhy prakticky nepostradatelné. Vybírejte tedy vždy doplněk, kde je jejich poměr uveden (nejlépe 10 %), čímž máte zaručený jejich konzistentní obsah.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
Effect of standardized root extract of ashwagandha (Withania somnifera) on well‐being and sexual performance in adult males: A randomized controlled trial - PMC [online]. [cit. 04. 07. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9297375/

Mladý ječmen – zelená superpotravina vhodná nejen k očistě těla
Zelené superpotraviny jako chlorella, spirulina nebo mladý ječmen jsou čím dál tím oblíbenější. Může za to především rozmach zdravého stravování a redukčních diet. Nejčastěji se mladý ječmen užívá ve formě tablet, šťávy nebo prášku, který se rozmíchá ve vodě a následně se vypije. Zjistěte, v čem spočívá jeho hlavní přínos pro naše tělo a kdy se vyplatí zařadit ho do svého jídelníčku. Mladý ječmen neboli také zelený ječmen je někdy přezdívaný jako „elixír mládí a krásy“. Jedná se o ječmen setý, který je sklízen ve fázi, kdy dosahuje výšky přibližně 25 cm a je ještě hezky zelený. Jde tedy o plodinu, kterou všichni známe a kterou mnohdy přehlížíme a neuvědomujeme si, kolik cenných látek obsahuje.

Goji (kustovnice čínská) – proč je vhodné užívat její plody?
Goji jsou plody rostliny kustovnice čínské, na které východní medicína nedá dopustit. Opěvované jsou jak po nutriční stránce, tak po stránce zlepšení kvality života a zdraví. Díky svému blahodárnému efektu si goji získaly mnoho přezdívek a staly se symbolem vitality, síly, krásy a zdraví. To je také důvod toho, proč je většinou vyhledávají ženy. K ochucení svačiny ale tyto načervenalé plody Goji může používat každý, kdo chce pro své tělo udělat maximum.

Přírodní sladidla a jaké vybrat?
Klasický nejpoužívanější cukr je získáván z cukrové řepy či třtiny, a je tedy rovněž přírodním sladidlem. Přírodní jsou ty, jež mají svůj původ v přírodě, nejsou vytvářeny uměle a ani nijak výrazně upravovány. Řepný cukr je z chemického hlediska tvořen převážně sacharózou, a to skoro ze stejného poměru glukózy a fruktózy. Obvykle se rafinuje, což je proces, kdy dochází k odstraňování nečistot a ostatních nechtěných složek. Vznikne pak bílá krystalická látka. S třtinových cukrem se častěji setkáme v jeho zlatohnědé nečištěné podobě. Obsahuje o trochu více vitaminů a minerálů, jenže v kvantitě, v jakém bychom ho měli konzumovat to nehraje významnou roli. Předností je spíše příjemná lehce karamelová chuť a vůně.