Arginin a důvody, proč by ho měli užívat nejen sportovci??
L-Arginin je poměrně unikátní aminokyselina, která, ačkoliv je nezbytná pro správné fungování lidského těla, je často opomíjena a málokdo ví, jakou úlohu vlastně skutečně má. Arginin je znám hlavně mezi sportovci a kulturisty jako hlavní součinitel při budování svalové hmoty a navyšování síly. Jeho působení v těle je však mnohem širší a zásadnější. Pojďme se tedy v tomto článku podívat na to, co je L-Arginin zač, jak ho získat a kdo by ho měl užívat.
Co je L-Arginin?
Abyste správně pochopili důležitost L-Argininu, je v první řadě potřeba si ho lépe popsat. Jedná se o tzv. semi-esenciální aminokyselinu, což znamená, že si ho naše tělo dovede vytvořit jen, pokud není nadměrně zatěžováno některou z následujících situací – například neprochází-li obdobím růstu či vývoje, nepotýká se s některým z chronických onemocnění jako může být například diabetes, hypertenze a jiné nemoci, nebo onkologickým stavem, nedošlo k úrazu nebo zvýšené fyzické aktivitě. Jestliže některá ze situací nastala, je tvorba L-Argininu zastavena a stává se pro tělo esenciálním, respektive je nezbytný jeho příjem z potravy či doplňků stravy v dostatečném množství.
Kde se vyskytuje Arginin?
Mezi základní potravinové zdroje Argininu patří zejména dýňová semínka, červené maso, ořechy, sójové boby, čokoláda, hrášek a vejce. Pokud se tedy stravujete pestře a nejste nemocní ani neprocházíte žádnou z výše uvedených situací, je pravděpodobné, že budete mít Argininu dostatek. L-Arginin totiž přirozeně vytváří naše ledviny a játra během močovinového cyklu. Díky němu pak vzniká oxid dusnatý, který zlepšuje průchodnost cév. Tohoto efektu Argininu lze využít například před silovým tréninkem k optimálnímu prokrvení svalů, nebo u mužů před sexuálním stykem k podpoře erekce. Jak potvrzují také studie, může arginine podpořit snížení krevního tlaku.
Jak L-Arginin působí ?
Kromě vytváření důležitého oxidu dusnatého, L-Arginin podporuje produkci růstového hormonu, urychluje regeneraci, a podporuje imunitní systém. Muži jistě také ocení jeho pozitivní vliv na spermatogenezi. Dále se hodně diskutuje o jeho příznivém efektu na dlouhodobou paměť a obnovu buněk. Jak již bylo řečeno, lidské tělo si je schopno L-Argnin v určitých situacích samo vytvářet. Ovšem jen v omezením množství. I zdravý jedinec si proto může dovolit L-Argnin užívat prostřednictvím doplňků stravy či formou vhodných potravin.
Kdy brát Arginin?
Dávky se mohou lišit, a to hlavně podle toho, za jakým účelem jste se rozhodli tuto látku suplementovat. Pokud chcete užívat arginine pro zlepšení vašeho sportovního výkonu, je doporučeno ho užívat dlouhodobě. Pro maximální efekt ho berte přibližně 30-60 před tréninkem nebo fyzickou zátěží, aby měl čas na to, začít rádně fungovat. Doporučená denní dávka není v tomto případě stanovena, obecně se ale doporučuje max. 6 gramů denně. Arginine je možné kombinovat také s citrulinem pro ještě lepší výsledky.
Jaký má Arginin význam pro organismus:
- Podporuje regeneraci a regulaci krevního cukru
- Má vliv na prokrvení svalů a mužských pohlavních orgánů
- Je možné ho užívat v rámci tréninku i mimo něj
Z naší nabídky aminokyseliny L-Argininu na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9340976/

Bylinky pro lepší psychickou rovnováhu?
Bylinek, které jsou na tuto problematiku vhodné, existuje celá řada. Je dokonce možné, že spoustu z nich roste na vaší zahrádce nebo se s nimi zcela běžně setkáváte. Mluvíme tu třeba o meduňce, levanduli, heřmánku, měsíčku a mateřídoušce. Všechny tyto rostlinky zklidňují mysl, podněcují dobrou náladu a spánek.

Ginkgo biloba – na paměť i prokrvení celého těla
Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je strom s velice zajímavými listy, který se často objevuje ve starých čínských nebo japonských pověstech a bájích. Podle nich dokáže Ginkgo odvrátit zlo a oheň, a proto je hojně vysazován před tamními domy a chrámy. V Číně a Japonsku se také semena ginkgo biloba používají v tradiční kuchyni. Britský botanik a geolog Albert Seward nazval ginkgo bilobu stromem života proto, že v sobě uchovává tajemství minulosti. Jeho moc je v Asii dokonce natolik proslulá, že jej místní obyvatelé uctívají. V současnosti je ginkgo jeden z nejoblíbenějších doplňků stravy všude ve světě.

Kurkumin a jeho vliv na zdraví??
Kurkumin je látka, jež se označuje také jako kurkumová žluť, turmerová žluť či diferuloylmethan. Ač nás tyhle názvy mohou zneklidnit, protože znějí poněkud uměle, jedná se o naprosto přírodní látku s množstvím schopností, jichž by bylo škoda nevyužít pro podporu zdravějšího těla a v boji proti neduhům. V ájurvédské a čínské medicíně je již delší dobu znám, a to kvůli širokému využití, které nám může podpořit – od jater, přes imunitu a krevní oběh až po klouby.